Εγκατάσταση Απινιδωτή

Το όραμα που είχαμε πριν από τρία χρόνια για εγκατάσταση απινιδωτή στο Σχολείο μας συνάντησε τότε μία εγγενή δυσκολία. Την επιδημία COVID – 19 που εν τω μεταξύ ενέσκηψε. Ωστόσο ήμασταν αποφασισμένοι και τίποτε δεν θα μπορούσε να μας αποτρέψει ώστε να πετύχουμε στο στόχο μας.

Γιατί ως Σχολείο έτσι σκεφτόμαστε: να διαδίδουμε και να μεταλαμπαδεύουμε τις ιδέες μας και τις καλές πρακτικές μας, να συνεγείρουμε ψυχές και συνειδήσεις σε ενέργειες αλτρουισμού και αλληλεγγύης, να καταστήσουμε το Σχολείο μας κέντρο της γειτονιάς, συνεκτικό παράγοντα του κοινωνικού ιστού.

Και το μικρό μας θαύμα συντελέστηκε!!! Ο απινιδωτής είναι ήδη εγκατεστημένος στο Σχολείο μας και ο Διευθυντής μας κ. Κουτρόπουλος Κωνσταντίνος, ο Υποδιευθυντής κ. Μούτσιανος Νικόλαος και η Υπεύθυνη Τομέα Υγείας-Πρόνοιας & Ευεξίας του Ε.Κ. κ. Καραντώνη Νικολέτα, πιστοποιήθηκαν ως διασώστες στη χρήση του απινιδωτή από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (ERC).

Τώρα πια ο απινιδωτής είναι στη διάθεση όλων ανεξαιρέτως των κατοίκων της περιοχής μας  – και όχι μόνον.